Eklektisk, energisk og fuldstændig kompromisløs.

Det er svært at sætte Fantastic Negrito i én musikalsk kasse. Hans univers er et eksplosivt mix af blues, funk, rock, soul, gospel, jazz, rock og rå rootsmusik. Hans musik smeltet sammen til en lyd, der både er funky, melodisk, aggressiv og dybt sjælfuld.

Musikken føles til tider som en usandsynlig sammensmeltning af James Browns funk, Otis Reddings soul og reggae, tilsat et skud rock’n’roll og gospel.

De lyriske temaer spænder lige så vidt. Her er alvorlige advarsler om verdens tilstand, sørgmodige og hjerteskærende klagesange, men også barnagtige rim og skæve vittigheder. Alligevel føles musikken næsten altid poetisk i sit udtryk, hvad enten tempoet er langsomt og melankolsk eller hurtigt, aggressivt og eksplosivt, da der er mange temposkift.

Xavier Dphrepaulezz, bedre kendt som Fantastic Negrito, er ganske enkelt en af de mest fængslende kunstnere på den moderne bluesscene. Det er samtidig en lyd, der kan være vanskelig at genskabe live. De storladne gospelpassager fungerer ofte bedst med et helt kor i ryggen, men Negrito beviser, at han også uden den store vokale mur kan skabe et intenst og elektrificerende liveshow. Hans optræden er ikke bare en koncert – den er en forestilling.

Fra det øjeblik, han træder ind på scenen i et dristigt og flamboyant outfit i enorme 70’er-trompetbukser, den karakteristiske bredskyggede hat, vilde bakkenbarter og som prikken over i’et en guldkappe, er påklædningen en forlængelse af musikken: Farverig, sjælfuld, overdreven og kompromisløst unik.

Men det er især hans attitude og sceniske tilstedeværelse, der stjæler billedet. Negrito styrer scenen med en blanding af fysisk teater, intensitet og karisma. Der er noget flamboyant og næsten teatralsk over hans måde at bevæge sig på, men samtidig en rå autenticitet, der aldrig føles indstuderet. I enkelte øjeblikke får han ligefrem mindelserne om Otis Redding til at dukke op – ikke som en direkte efterligning, men i den måde, som soul, kropssprog og publikumskontakt smelter sammen.

Musikalsk balancerer koncerten konstant på kanten af kaos. Hvert riff, hvert sjælfuldt råb og hvert tramp i gulvet føles som en løssluppen kraft, der når som helst kan eksplodere. Og netop dér ligger noget af fascinationen: Det hele er voldsomt, men aldrig tilfældigt.

Bandet består af Fantastic Negrito selv på forsang og rytmeguitar, Bryan Simmons på keyboards og kor, Clark Sims på leadguitar og kor, Lily Stern på bas og kor samt James Small på trommer. Alle musikerne får mulighed for at vise, hvad de kan. Fantastic Negrito sparker ganske enkelt døren ind til den moderne blues og nægter at lukke den igen.