Kalender 2021 – 2022

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

Bemærk de nævnte koncerter kan også være aflyst/udsat men vi forsøger at få opdateret listen efterhånden som det igen er muligt at høre live musik.

 

28. september 2021

Farre, Farre Kirke kl. 19.00 Zenobia

Aarhus Folk Festival

Gurli Octavia

29. september 2021

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 Signe Svendsen

Horsens, Horsens Ny Teater kl. 19.30 Fairport Convention

Sønderborg, Sønderborghus kl. 20.00 Eivør

Aarhus, Train kl. 21.00 Gurli Octavia

Aarhus Folk Festival

30. september 2021

Fredericia, Tøjhuset kl. 19.00 Coast

København, Gentofte Bibliotek, Ida Wenøe

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Inver

Aarhus Folk Festival

Northern Assembly

1. oktober 2021

Fredericia, Tøjhuset, Northern Assembly

København, Metronomen kl. 20.00 Iona Fyfe

Nykøbing F. Teatret, Folkeklubben

Odense, Posten kl. 20.00 Eivør

Silkeborg, Rampelys kl. 20.00 Coast

Aarhus Folk Festival, Gyngen kl. 20.00 The Consolation, ISSE

2. oktober 2021

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Signe Svendsen Band

Odder, Kuglen og Keeglen kl. 19.30 Molde

Randers, Værket kl 18.00 og kl. 21.00 Folkeklubben

Aarhus Folk Festival

Aarhus, Cafe Støj, Iona Fyfe

3. oktober 2021

Fredrikshavn, Maskinhallen kl. 14.00 Iona Fyfe

4. oktober 2021

Klejtrup, Klejtrup Efterskole kl. 20.00 Eivør

5. oktober 2021

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Iona Fyfe

København, Vega kl. 21.00 Eivør

Svendborg, Harders, Alligator Gumbo

Paul Eastham, Coast

6. oktober 2021

Frederikshavn, Det Musiske Hus kl. 20.00 Sebastian

Middelfart, KulturØen kl. 20.00 Iona Fyfe

Skanderborg, Kulturhuset kl. 19.00 Coast

7. oktober 2021

Aalborg, Huset kl. 20.00 Jane & Shane

Faarevejle, Adelers Huse kl. 20.00 Fin Alfred & Morten Alfred Høirup

Esbjerg, Tobakken kl. 18.00 og kl. 20.00 Folkeklubben

Næstved, Grønnegades Kaserne, Iona Fyfe

Odense, Dexter kl. 20.00 Signe Svendsen Band

8. oktober 2021

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Jane & Shane

Greve, Portalen kl.  20.00 Coast

Haslev, Kultunariet kl. 20.00 H.P. Lange Big Gumbo

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Fru Skagerak

Viborg, Tinghallen, Folkeklubben

Tønder, Hagges kl. 20.00 Iona Fyfe

9. oktober 2021

Aalborg, Huset kl. 20.00 Fra Skagerrak

Gjessing, Gjessing Forsamlingsjus kl. 19.30 Søren Krogh & Janus Bechmann

Næstved, Vershuset kl. 19.00 Coast

Skive, Kulturcenter Limfjord, Folkeklubben

12. oktober 2021

Randers, Turbinen kl. 20.00 Happy River Band

Svendborg, Harders,Stundom

Vonge, Vonge Sognegård, Esben Langkniv

13. oktober 2021

Greve, Portalen kl.  20.00 Celtic Gypsys

Katrine Schmidt

14. oktober 2021

Askov, Askov Højskole kl. 15.00 Zenobia

15. oktober 2021

Købenahvn, Magneten kl. 19.00 Katrine Schmidt, Julie Maria og Irish Mythen

Tønder, Hagges kl. 20.00 Helene Blum & Harald Haugaard Band

Det yderste hav

16. oktober 2021

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Gangspil & Det Yderste Hav

17. oktober 2021

Fredericia, Tøjhuset, Sebastian

19. oktober 2021

Svendborg, Harders,Jens Lysdal og Jakob Falgren

20. oktober 2021

Frederikshavn, Det Musiske Hus kl. 20.00 Allan Olsen

21. oktober 2021

Aalborg, Huset kl. 18.30 Ida Wenøe, Marc Facchini, Sigurvin Sigurdsson m. fl.

Ebeltoft, Kulturloft kl. 20.00 Signe Svendsen

Frederikshavn, Det Musiske Hus kl. 20.00 Allan Olsen

Kjartan fra Folkeklubben

22. oktober 2021

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Allan Olsen

Aalborg, Huset kl. 18.30 Aske Skat & His Psychedelic Country Band, Mari m. fl.

Rønne, Musikhuzet, Folkeklubben

Sønderborg, Sønderborghus, Rikke Thomsen

23. oktober 2021

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Lars Lilholt

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Bregenborg Band

Holbæk, Elværket, Folkeklubben

København, Starway, Rikke Thomsen

Odense, Magsike dage, Afenginn

Skanderborg, Walthers Musikcafe kl. 20.00 The Consolation, ISSE

24. oktober 2021

København, Alice, Afenginn

Sønderborg, Sønderborghus kl. 19.00 Rikke Thomsen

Tønder, Hagges kl. 16.00 Rikke Thomsen

25. oktober 2021

Kolding, Jungle Records kl. 16.00 Rikke Thomsen

Odense, Moby Disc kl. 19.00 Rikke Thomsen

26. oktober 2021

Herning, Phono.dk kl. 16.00 Rikke Thomsen

Ringsted, Vigersted Kirke kl. 19.00 Jane & Shane

Svendborg, Harders, Lasse Helner Band

Aarhus, Akustikken kl. 19.00 Rikke Thomsen

27. oktober 2021

Horsens, Vinylbiksen kl. 16.00 Rikke Thomsen

Karrebæksminde, 3F kl. 20.00 Søren Krogh & Janus Bechmann

28. oktober 2021

Aalborg, Royal Stage kl. 20.00  Jonah Blacksmith

Roskilde, Vinylfreak kl. 16.00 Rikke Thomsen

Svendborg, Vinylen kl. 13.00 Rikke Thomsen

Jane & Shane

29. oktober 2021

Aalborg, Royal Stage kl. 20.00 Jonah Blacksmith

Haslev, Biblioteket kl. 20.00 Bente Kure og Leif Ernstsen

Horsens, Ny Teater kl. 19.30 Fairport Convention

Romalt, Romalt Forsamlingshus kl. 20.00 Jane & Shane

Sejstrup, Sejstrup Forsamlingshus kl. 19.30 Rikke Thomsen

Roskilde, Kongrescentret kl. 18.00 og kl. 21.00

30. oktober 2021

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00  Jonah Blacksmith

31. oktober 2021

Albertslund, Birkelundgård, Fromseier Hockings og LSMR duo

2. november 2021

Svendborg, Harders, Før det bli´r moderne

Bound by Law

3. november 2021

Brande, Remisen kl. 20.00 Bound by Law

Sønderborg, Alsik Hotel kl. 20.30 Zenobia

4. november 2021

Kolding, Godset, Annika Aakjær

Odense, Posten kl. 20.00 Jonah Blacksmith

Odense, Magasinet, Allan Olsen

5. november 2021

Aalborg, Royal Stage kl. 20.00 Folkeklubben

Frederikshvan, Maskinhallen kl. 20.00 Dissing & Las

Nimtofte, Nimtofte Kulturhus kl. 20.00 Jane & Shane

Aarhus, Train kl. 20.00 Jonah Blacksmith

Folkeklubben

6. november 2021

Assens, Kulturhuset, Ida Wenøe

Greve, Portalen kl. 20.00 Folkeklubben

Sabro, Wintercoat, The Jeremiahs

7. november 2021

Aalborg, Huset kl. 20.00 Søren Krogh & Janus Bechmann

Tønder, Kulturhus kl. 20.00 Skerryvore

8. november 2021

Randers, Turbinen, kl. 20.00 The Jeremiahs

The Jeremiahs Pressefoto

9. november 2021

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Flook

Brande, Remisen kl. 19.00 Skerryvore

Svendborg, Harders, The Jeremiahs

10. november 2021

Esbjerg, Tobakken kl. 19.30 Skerryvore

Næstved, Grønnegades Kaserne, Flook

Odense, Dexter kl. 20.00 Floating Sofa Quartet

Odense, Posten kl. 20.00 Annika Aakjær

Vejle, Domus kl. 13.30 Zenobia

11. november 2021

Greve, Portalen kl. 20.00 Skerryvore

Idom-Råsted, Plexus, The Jeremiahs

København, KU.BE, Flook

Skerryvore

12. november 2021

Assens, Thorøhuse Forsamlingshus, Flook

Fredericia, Tøjhuset kl. 21.00 Skerryvore

Haslev, Haslev Bibliotek kl. 20.00 The Jeremiahs

Thy, Teutonersalen, Folkeklubben

Tønder, Hagges kl. 20.00 Floating Sofa Quartet

13. november 2021

Nibe, Halkær Kro, Flook og The Jeremiahs

Nykøbing Mors, Feggesund Færgekro, Bound by Law

Næstved, Vershuset kl. 20.00 Skerryvore

Svendborg, Svendborg Teater kl. 18.30 og kl. 21.30 Folkeklubben

14. november 2021

Aarup, Industrien kl. 20.00 Skerryvore

Roskilde, Folk Roskilde, Flook

16. november 2021

Svendborg, Harders, Musikorkestret

18. november 2021

Aalborg, Huset kl. 20.00 Mirja Klippel og Vesselil

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Dreamer´Circus

København, Metronomen kl. 20.00 Shackleton Trio

Rødding, Frimenighedskirken, Fromseier Hockings

Aarhus, Musikhuset, Folkeklubben

Folkeklubben

19. november 2021

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 Annika Aakjær

Aarhus, Musikhuset, Folkeklubben

23. november 2021

Kolding, Godset kl. 20.00 Gurli Octavia

Samsø, Kultursalen, SamBiosen kl. 18.45 Zenobia

Svendborg, Harders, Røboe & Kaae

24. november 2021

Kalundborg, Juvi kl. 19.30 Jane & Shane

25. november 2021

Odense, Magasinet kl. 17.00 og kl. 21.00 Folkeklubben

Randers, Turbinen, Ida Wenøe

Randers, Hotel Randers kl. 20.00 Shamrock

Ida Wenøe

26. november 2021

Ebeltoft, Kulturloft, Ida Wenøe

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Ole Frimer Band

Næstved, Grønnegades Kaserne kl. 18.30 og kl. 21.00 Folkeklubben

27. november 2021

Odense, Dexter kl. 20.00 Hymns From Nineveh

Sønderborg, Sønderborg Teater kl. 16.00 og kl. 20.00 Folkeklubben

29. november 2021

Struer, Folkets Hus kl. 19.30 Ida Wenøe

30. november 2021

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Fara

Svendborg, Harders, Theis Langlands – Åben scene

3. december 2021

København, Metronomen kl. 17.00 Perry Stenbäck

4. december 2021

Greve, Portalen kl. 20.00 Johnny Logan

Silkeborg, Jysk Musikteater, Folkeklubben

7. december 2021

Svendborg, Harders, Phønix

9. december 2021

Jerup, Jerup Kirke kl. 19.00 Zenobia

10. december 2021

Birkerød, Mantziusgaarden, Rikke Thomsen

Fredericia, Tøjhuset, Dreamers’ Circus

Øster Assels, Kulturkøbmanden kl. 19.30 Zenobia

12. december 2021

Svendborg, Harders, De Gyldne Drenge

13. december 2021

Randers, Hotel Randers kl. 20.00 Zenobia

14. december 2021

Tistrup, Tistrup Kirke kl. 14.30 Zenobia

Dreamers’ Circus

15. december 2021

Ballerup, Baltoppen kl. 20.00 Mirja Klippel og Vesselil

16. december 2021

Ballerup, Baltoppen kl. 20.00 Dreamers’ Circus

17. december 2021

Ballerup, Baltoppen kl. 20.00 Floating Sofa Quartet

Sønderborg, Sønderborghus, Ida Wenøe

19. december 2021

Birkerød, Mantziusgaarden, Rikke Thomsen

28. december 2021

København, Metronomen kl. 15.00 Christiensen & Kanne kl. 20.00 Stundom

2022

Robert Robertson, Tide Lines

21. januar 2022

Toftlund, Musik og Teaterhuset, Tide Lines

Tønder, Hagges kl. 20.00 Mia Guldhammer, Morten Alfred Høirup og Kristian Bugge

22. januar 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Tide Lines

25. januar 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Rod Sinclair og Scotia Nostra

27. januar 2022

Greve, Portalen kl. 20.00 Sebastian

Jane & Shane

28. januar 2022

Tønder, Hagges kl. 18.30 Robert Burns Night/Scotia Nostra

29. januar 2022

Brabrand, Gasværket kl. 20.15 Jane & Shane

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00  Tide Lines

2. februar 2022

Randers, Turbinen kl. 20.00 Eleanor Shanley

4. februar 2022

Træden Vinter Folk

Tønder, Hagges kl. 20.00 Eleanor Shanley

5. februar 2022

Træden Vinter Folk

Tønder, Hagges kl. 20.00 Eleanor Shanley

6. februar 2022

Træden Vinter Folk

8. februar 2022

Ballerup, Baltoppen, The Yellow House All-Star Band

10. februar 2022

Strib Vinter Festival, Strib Kirke kl. 19.30 Tobias Elof og Mathæus Bech

11. februar 2022

Strib Vinter Festival, Eleanor Shanley, The Grenadines, Laura Illeborg, Poul Krebs m. fl.

Tønder, Hagges kl. 20.00 Nashville Nights

12. februar 2022

Strib Vinter Festival, Dorthe Gerlach, Allan Olsen, “Nashville Nights” m. fl.

13. februar 2022

Strib Vinter Festival, Laura Oakes Trio og Rasmus Lyberth m. band

16. februar 2022

Randers, Værket, James Taylor

Sebastian

20. februar 2022

Kolding, Godset kl. 15.00 Sebastian Band

22. februar 2022

Kolding, Godset, Laura Illeborg

23. februar 2022

Nyborg, Oysterband

24. februar 2022

Horsens, Horsens Ny Teater  Oysterband

25. februar 2022

Horsens, Horsens Ny Teater Sebastian Band

Knebel, Oysterband

26. februar 2022

Halkær, Oysterband

27. februar 2022

Haderslev, Oysterband

1. marts 2022

Struer, Oysterband

2. marts 2022

Silkeborg, Oysterband

3. marts 2022

Greve, Portalen, Oysterband

4. marts 2022

Grenå, Pavillonen kl. 20.30 Sebastian

Holbæk, Oysterband

OysterBand

5. marts 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Oysterband

6. marts 2022

Randers, Turbinen kl. 15.00 Theessink & Møller

9. marts 2022

Fredericia, Tøjhuset, Rikke Thomsen

11. marts 2022

Lemvig, Vandborg-Ferring Fælleshus kl. 20.00 Jane & Shane

Tønder, Hagges kl. 20.00 McGoldrick, McCusker & Doyle

15. marts 2022

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Theessink & Møller

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 McGoldrick, McCusker & Doyle

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 13.00 Rikke Thomsen

16. marts 2022

Kolding, Godset,  Bragr

Hans Thessink

20. marts 2022

Fredericia, Tøjhuset, Thessink og Møller

24. marts 2022

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Thessink og Møller

27. marts 2022

Tønder, Hagges kl. 20.00 Thessink og Møller

29. marts 2022

Randers, Turbinen kl. 20.00 Kieran Goss og Annie Kinsella

30. marts 2022

Kolding, Godset, Dorthe Gerlach

31. marts 2022

Fredericia, Tøjhuset, Dorthe Gerlach

2. april 2022

Greve, Portalen kl. 20.00 Johnny Logan & Friends

Pokey LaFarge

9. april 2022

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Dorthe Gerlach

23. april 2022

Silkeborg, Rampelys kl. 20.00 Ole Frimer Band

Väsen Foto: Claus Hellgren larsen

26. april 2022

Horsens, Horsens Ny Teater kl. 15.00 Tørfisk

Odense, Dexter kl. 20.00 Pokey LaFarge

Viborg, Musik og Teater kl. 20.00 Väsen

27. april 2022

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Pokey LaFarge

30. april 2022

Horsens, Ny Teater kl. 19.30 Dorthe Gerlach

3. maj 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Tradish

4. maj 2022

Odense, Magasinet, Dorthe Gerlach

6. maj 2022

Aalborg, Royal Stage kl. 20.00 Annika Aakjær

12. maj 2022

Tønder, Hagges kl. 20.00 Paul McKenna Band

25. maj 2022

Jelling Festival

Odense, Posten kl. 20.00 Annika Aakjær

26. maj 2022

Jelling Festival

27. maj 2022

Jelling Festival

28. maj 2022

Jelling Festival

30. maj 2022

Aarhus, Voxhall,Larkin Poe

31. maj 2022

København, Vega, Larkin Poe

2. juni 2022

Tønder, Hagges kl. 20.00 Yves Lambert Trio

30. juni 2022

Skagen Festival

Skagen Kultur og Fritidscenter

1. juli 2022

Skagen Festival

2. juli 2022

Skagen Festival

3. juli 2022

Skagen Festival

10. juli 2022

Fanø kl. 20.00 Habadekuk

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.