Kalender 2022

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

Bemærk de nævnte koncerter kan være aflyste/udsatte, men vi forsøger at få opdateret listen hurtigst muligt.

 

2022

 

30. september 2022

 

1. oktober 2022

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Spöket i Köket

Skive, Skive Theater kl. 20.00 Baskery

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Turkis kl. 20.00 Viik og Rå

4. oktober 2022

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 13.00 Marc Facchini

Horsens, Platform K kl. 20.00 Baskery

6. oktober 2022

Aalborg, Skråen, Katrine Schmidt

Fårevejle, Adelers Huse kl. 20.00 The Norcic Fiddlers Bloc

Baskery

7. oktober 2022

Haslev, Kultunariet, Jane & Shane

Kerteminde, Kertemind Kirke kl. 19.00 Klezmer Duo

Svendborg, Stakladen kl. 20.00 ISSE

Tønder, Hagges kl. 20.00 Katrine Schmidt

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Baskery

8. oktober 2022

Als, Nygaard, MOLDE

Næstved, Grønnegades Kaserne kl. 20.00 Baskery

Skodborg, Skodborg Kirke kl. 9.30 Zenobia

Skørping, Kulturstationen kl. 19.30 Mikael K og Lasse & Mathilde

Thyregod, Irsk pbu, Pia Nygaard

Vejle, Bygningen, Katrine Schmidt

Aarhus, Århus Bryghus, Denis McLaughlin

Mikael K

9. oktober 2022

Gladsaxe, Gladsaxe bibliotek kl. 14.00 Mikael K

København, Kulturhuset Pilegården kl. 20.00 Dana Fuchs

Rønnede, Hønsehuset kl. 15.00 Mads Toghøj

10. oktober 2022

Kolding, Godset kl. 20.00 Dana Fuchs

12. oktober 2022

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 Baskery

Hedensted, Musikforeningen Midt kl. 20.00 Søren Krogh og Janus Bechman

13. oktober 2022

Aabenraa, Gazzværket kl. 20.00 Baskery

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Musikorkesteret

Fredericia, Tøjhuset kl. 20.30 Dana Fuchs

Hørve, Musikforening Drauget, MusikOrkestret

Dana Fuchs

14. oktober 2022

Ringe, Foderstoffen kl. 20.00 Dana Fuchs

Vordingborg, Stars kl. 20.00 Jens Lysdal

15. oktober 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Dana Fuchs

Frederiksværk, Gjethuset kl. 20.00 Baskery

18. oktober 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 De Gyldne Drenge

20. oktober 2022

Aalborg, Huset, “Stories”, Siri Birk og CALA

21. oktober 2022

Aalborg, Huset, “Stories”, Ginne Marker, Fox Paloma, Maja Francis, Unnveig Aas

22. oktober 2022

Aalborg, Huset, “Stories”, Color, The Blind, Silver Lining, Søren Manscher

25. oktober 2022

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 Perry Stenbäck & Dekadansorkestern

26. oktober 2022

Esbjerg, Teateret Fønix kl. 20.00 Søren Krogh og Janus Bechman

Hillerød, Klaverfabrikken kl. 13.00 Marc Facchini

Almost irish

27. oktober 2022

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Ester Bruhus og Knud Møller

Grenå, 3F kl. 19.00 Søren Krogh og Janus Bechman

Haderslev, Aarøsung galleri, ISSE

Randers, Turbinen kl. 20.00 Erik Grip

Storvorde, Tofthøj skolen, Katrine Schmidt

Tørning, Tørning Mølle kl. 19.30 Almost Irish

Aarhus, Universitets lektion, IntsåRing

Jesper Vinther, Phønix

28. oktober 2022

Bredtstedt, ODriscoll & Gloor

Haslev, Haslev bibliotek kl. 20.00 Phønix

Holbæk, Rotationen kl. 20.00 Jane & Shane m. Dan Hemmer

Hjørring, JigIt

Langå, Station K. kl. 20.00 Kolonien

Vordingborg, Stars kl. 20.00 Sebastian

Øster Alling, Forsamlingshuset kl. 20.00 Søren Krogh og Janus Bechman

29. oktober 2022

Bjert, Bjert Gamle Brugs, Katrine Schmidt

Ruds Vedby, Lykkebjerg Bondegårdsferie kl. 20.00 Jane & Shane m. Dan Hemmer

Jane & Shane,

30. oktober 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Jane & Shane m. Dan Hemmer

Vitved, Vitved kirke, Molde

31. oktober 2022

Struer, Folk , De Gyldne Drenge

31. oktober – 6. november 2022

SPIL DANSK UGE

1. november 2022

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Himmerland feat. Nuala Kennedy og Donald Hay

3. november 2022

Birkerød, MantziusLive kl. 20.00 Rikke Thomsen

Svendborg, Vor Frue kirke kl. 19.30 Prisme

4. november 2022

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Tone of Voice Orchestra

Hørve, Vallekilde-Hørve Kultur & Idrætscenter kl. 20.00, Kolonien

Kolind, Musikloftet, MOLDE

Rønne, Musikhuzet, Rikke Thomsen

Tønder, Hagges kl. 20.00 The White Album

5. november 2022

Hillerød, Klaverfabrikken kl. 19.30 Himmerland m. Nuala Kennedy

Middelfart, Multisalen, Vestre skole kl. 20.00 Lars Lilholt

Vordingborg, Stars, Rikke Thomsen

10. november 2022

Aalborg, Skråen, Rikke Thomsen

Randers, Turbinen kl. 20.00 Signe Svendsen

12. november 2022

Taastrup, Taastrup Teater, Rikke Thomsen

13. november 2022

København, Hotel Cecil, Rikke Thomsen

Rønnede, Hønsehuset kl. 15.00 Sara Grabow

Phønix

15. november 2022

Bækmarksbro, Kultursalen kl. 13.00 Phønix

17. november 2022

Fakse Ladeplads, Kulturhuset Huset kl. 20.00 MC Hansen

Greve, Portalen kl. 20.00 Alan Doyle

Skanderborg, Kulturhuset, Rikke Thomsen

18. november 2022

Aars, Vesthimmerlands Musikhus kl.20.00 Ester Brohus og Knud Møller

Frederikshavn, Det Musiske Hus kl. 20.00 Jacob Dinesen

Odense, Kulturmaskinen kl. 19.00 IntsåRing

Ringkøbing, Generator, Rikke Thomsen

Ryomgård, Thewinebottle, ISSE

19. november 2022

Aabenraa, Gazzværket, Rikke Thomsen

Randers, Værket kl. 20.00 Jacob Dinesen

22. november 2022

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Gnoss

Sahl, Sahl Kirke kl. 15.00 Klezmer Duo

23. november 2022

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Viik og Stundom

24. november 2022

Frederikshavn, Det Musiske Hus kl. 20.00 Johnny Logan

Horsens, Horsens Ny Teater, Almost Irish

Svøbsk

25. november 2022

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Årets Helge Prisfest, Kristian Bach

Greve, Portalen kl. 20.00 Jacob Dinesen

Haslev, Haslev Bibliotek, Aoife Scott

Køge, Teaterbygningen kl. 20.00 Svøbsk

26. november 2022

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Brian McNeill m. Drones & Bellows

Randers, Turbinen kl. 20.00 Kajsa Vala

28. november 2022

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Floating Sofa Quartet

Struer, Folk Club, Aofie Scott

30. november 2022

Middelfart, Kulturøen kl. 20.00 Aoife Scott trio

Viik

1. december 2022

København, Hotel Cecil kl. 20.00 Viik

3. december 2022

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Floating Sofa Quartet

Hørve, Korskirken i Vallekilde kl. 16.00Tobias Trier Trio

13. december 2022

Erslev, Ansgarskirken kl. 19.30 Zenobia

15. december 2022

Fangel, Fangel kirke kl. 19.00 Svøbsk og Lunau & Sund

Skarrild, Skarrildhus kl. 19.30 Jensen & Bugge og Høirup

18. december 2022

Dronninglund, Dorf Kirke, IntsåRing

28. december 2022

Hjallelse, Hjallelse kirke kl. 14.00 Svøbsk

2023

7. januar 2023

Ringkøbing, Generator, Shamrock

24. januar 2022

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 ReCovery

8. februar 2023

Greve, Portalen kl. 20.00 Baskery

9. februar 2023

Strib Vinterfestival, Savage Rose, Kasper Buch m. band, Vingard (præcis dato følger)

10. februar 2023

Strib Vinterfestival,

Annisette – Savage Rose

11. februar 2022

Randers, Turbinen kl. 21.00 Ginne Marker m. band

Strib Vinterfestival

12. februar 2023

København, Operaen kl. 20.00 First Aid Kit

Strib Vinterfestival

14. februar 2023

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Forth Moon feat. Ainsley Hamill

25. februar 2023

Greve, Portalen, Kajsa Vala

3. marts 2023

Rinkenæs, Back to the Roots Festival

4. marts 2023

Rinkenæs, Back to the Roots Festival, Manran

14. marts 2023

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Hannah Rarity

16. marts 2023

Haslund, Sognegården kl. 19.30 Klezmer Duo

kolonien

Anna Møller, Kolonien

17. marts 2023

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 20.00 Kolonien

25. marts 2023

Greve, Portalen kl. 20.00 Johnny Logan & Friends

6. april 2023

Troldhede, Troldhede Kirke kl. 19.30 Klezmer Duo

11. april 2023

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Greg Russel

Lars Lilholt

2. maj 2023

Ballerup, Baltoppen  kl. 19:30 Kieran Goss og Annie Kinsella

19. maj 2023

Greve, Portalen kl. 20.00 Lars Lilholt Band

25. maj 2023

Jelling Festival

26. maj 2023

Jelling Festival

27. maj 2023

Jelling Festival

28. maj 2023

Jelling Festival

15. juni 2023

Hampen, Midland Festival

16. juni 2023

Hampen, Midland Festival

17. juni 2023

Hampen, Midland Festival

29. juni 2023

Skagen Festival

30. juni 2023

Skagen Festival

1. juli 2023

Skagen Festival

2. juli 2023

Skagen Festival

3. august 2023

Musik over Præstø Fjord

4. august 2023

Musik over Præstø Fjord

5. august 2023

Musik over Præstø Fjord

6. august 2023

Musik over Præstø Fjord

24. august 2023

Tønder Festival

25. august 2023

Tønder Festival

26. august 2023

Tønder Festival

27. august 2023

Tønder Festival

 

 

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.