Kalender 2022

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

Bemærk de nævnte koncerter kan være aflyste/udsatte, men vi forsøger at få opdateret listen hurtigst muligt.

 

2022

 

 

 

20. maj 2022

København, Café Babushka, Anya Hinkle m. band

Ry, Gnisten  Ida Wenøe

Silkeborg, Rampelys kl. 20.00 Molde og Trio Yiamas

Taasinge, Stakladen Sydfyn, ISSE

Tønder, Hagges, William Crighton & band

Aarhus, Lilletorv kl. 16.00 Gunnva

Benny Holst

21. maj 2022

Haslev, Haslev Bibliotek kl. 20.00, Benny Holst Trio

København, Loppen, William Crighton & band

Skælskør, Bruuns Hjørne, Anya Hinkle m. band

22. maj 2022

Tønder, Schweizerhalle kl. 14.00 Zenobia

23. maj 2022

Jerslev, Jerslev kirke kl. 19.00 Zenobia

24. maj 2022

Middelfart, KulturØen kl. 20.00 Lunau & Sund og Palle Hjorth

Jonah Blacksmith

25. maj 2022

Jelling Festival, Jacob Dinesen, Tom Donovan, Tørfisk m. fl.

Odense, Posten kl. 20.00 Annika Aakjær og Vilma

26. maj 2022

Jelling Festival, Perry Stenbäck & Dekadanceorkestern, Poul Krebs m. fl.

27. maj 2022

Jelling Festival, Folkeklubben, Jonah Blacksmith, Dorthe Gerlach m. fl.

Viborg, Tinghallen kl. 20.00 Bonnie Tyler

28. maj 2022

Jelling Festival, Allan Olsen m. fl.

Jægerspris, Rejsestalden kl. 20.00 Yves Lambert Trio

Ullerselv, Farmen, Bound by Law, Ida Wenøe, Asbjørn Folkvang m. fl.

29. maj 2022

København, Bartof Station kl. 19, Yves Lambert Trio

30. maj 2022

Struer, Folkets Hus kl. 19.30 Søren Krogh m. band

Aarhus, Voxhall,Larkin Poe

31. maj 2022

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 Antonius Band

København, Vega, Larkin Poe

Slagelse, Slagelse Musikhus kl. 20.00 Annika Aakjær

Svendborg, Harders kl. 20.00 Gangspil

1. Juni 2022

Kolind, Musikloftet, ISSE

2. juni 2022

Slagelse, Slagelse Musikhus, Annika Aakjær og Vilma

Tønder, Hagges kl. 20.00 Yves Lambert Trio

3. juni 2022

Roskilde, Viik og Trio Svin

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Annika Aakjær og Vilma

Aarhus, Tivoli Friheden, Vingard

Downtown Dynt

4. juni 2022

Esbjerg, Tobakken, Annika Aakjær og Vilma

Stevning, Stevning Musikfestival, Downtown Dynt

5. juni 2022

København, DR Koncerthuset kl. 15.00 Dreamer’ Circus

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 The Poozies

7. juni 2022

Tisvilde, Tisvilde Højskole, Erik Grip

8. juni 2022

Tisvilde, Tisvilde Højskole, Erik Grip

9. juni 2022

Tisvilde, Tisvilde Højskole, Erik Grip

Annika Aakjær

10. juni 2022

Jægerspris, Rejsestalden kl. 20.00 Zenobia

København, Scandic Falkoner kl. 20.00 Annika Aakjær og Vilma

Nordborg, Dissing & Las, Baskery, Jacob Dinesen m. fl.

Vejle, Vejle Midtpunkt, ISSE

11. juni 2022

Hadsten, Musik på toppen kl. 12.00 ISSE

Rødovre, Kulturhuset Viften kl. 20.00 Annika Aakjær og Vilma

12. juni 2022

Gl.Laven, Ladekoncert kl. 19.00 Hvalfugl

16. juni 2022

Hampen, Midland Festival, Axel O m.Sarah Hobbs m. fl.

Strandhjem Festival, Downtown Dynt

Vilma

17. juni 2022

Hampen, Midland Festival, The Concolation, Kinsey Rose  m. fl.

Nyborg, Bastionen, Annika Aakjær og Vilma

Aarhus, Lilletorv kl. 16.00 Carmie

18. juni 2022

Hampen, Midland Festival, Kajsa Vala, Alex Nyborg Madsen & Circle Of Friends m. fl.

Skive, Skive Theater kl. 20.00 Annika Aakjær og Vilma

23. juni 2022

Aalborg, Musikkens Hus kl. 19.00 Dreamer’ Circus

Sorø, Pederseborg kirke kl. 20.00 Jane & Shane

Ullerselv, Ullerslev kirke kl. 18.30 Svøbsk

24. juni 2022

Haderslev, Kløften Festival, Jonah Blacksmith, Poul Krebs

25. juni 2022

Haderslev, Kløften Festival,  Jacob Dinesen

Roskilde, Roskilde Festival kl. 12.00 Dreamers’ Circus m. Danish String Quartet

28. juni 2022

Rødding, Rødding Højskole kl. 19.30 Erik Grip

30. juni 2022

Roskilde, Roskilde festival, Dreamers Circus’

Skagen Festival, Erik Grip, Tørfisk, Baby Did a Bad Thing, Outlandish m. fl.

Skagen Kultur og Fritidscenter

1. juli 2022

Skagen Festival, Dorthe Gerlach, Folkeklubben, The Kilkennys, Scrum m. fl.

2. juli 2022

Skagen Festival, Allan Olsen, Rikke Thomsen, JP & The Seeger Session Band m. fl.

Uldum Gademusik Festival, Ester Brohus

3. juli 2022

Skagen Festival, The Dublin Legends, Lars Lilholt, Signe Svendsen, BRAGR m. fl.

9. juli 2022

Ebberup, Helnæs Forsamlingshus kl. 20.00 Jane & Shane

Jane & Shane

10. juli 2022

Albertslund, Kulturhuset Birkelundgård kl. 15.00 Jane & Shane

Fanø kl. 20.00 Habadekuk

Gråsten, Skomager, Downtown Dynt

20. juli 2022

København, Royal Arena kl. 20.00 Brad Paisley

Samsø Festival, Poul Krebs, Jacob Dinesen, Jonah Blacksmith

21. juli 2022

Samsø Festival, Poul Krebs, Jacob Dinesen, Jonah Blacksmith

22. juli 2022

Samsø Festival, Poul Krebs, Jacob Dinesen, Jonah Blacksmith

23. juli 2022

Samsø Festival

ISSE

28. juli 2022

Gl. Rye, Mosstock Festival, ISSE m. fl.

29. juli 2022

Præstø, Downtown Dynt

4. august 2022

Tappernøje,  Musik over Præstø Fjord

5. august 2022

Tappernøje, Musik over Præstø Fjord

Carmie

6. august 2022

Brønderslev, Bålhøj Festival, Carmie m. fl.

Tappernøje, Musik over Præstø Fjord

7. august 2022

Brønderslev, Bålhøj Festival, Jonah Blacksmith, Poul Krebs, Carmie

Tappernøje, Musik over Præstø Fjord

8. august 2022

Brønderslev, Bålhøj Festival, Jonah Blacksmith, Poul Krebs, Carmie

Ry, Havnekoncert kl. 19.30 Maltekspressen

12. august 2022

Aarhus, Musikhuset Vingard

13. august 2022

Roskilde kl. 19.00 Viik

14. august 2022

Augustenborg, Downtown Dynt

16. august 2022

Fjerritslev, Fjerritslev kirke kl. 19.30 Phønix

18. august 2022

Odense, Posten kl. 20.00 Sorten Muld

Randers, Turbinen kl. 20.00 Jane & Shane

24. august 2022

Silkeborg, Dybkær kirke kl. 19.30 Phønix

Red Hot Chili Pipers kommer til Tønder Festival

25. august 2022

Tønder, Tønder Festival, Blazin’ Fiddles, Cara Dillon, The Mavericks, Katie Pruitt, Ken’Mo’, William Crighton m. flere

26. august 2022

Tønder, Tønder Festival

Tønder Festival

27. august 2022

Askeby, Møn camping kl. 15.00 Viik

Tønder, Tønder Festival

28. august 2022

Nyborg, Hotel Nyborg Strand kl. 16.00 Svøbsk

Tønder, Tønder Festival

30. august 2022

Ansager, Marie Festival

1. september 2022

Ansager, Marie Festival

Harte, Harte Kirke kl. 19.30 Zenobia

2. september 2022

Ansager, Marie Festival

Nyborg, Bastionen kl. 18.00 Svøbsk

3. september 2022

Ansager, Marie Festival

Nyborg, Bastionen kl. 18.00 Svøbsk

Viborg, Downtown Dynt

4. september 2022

Ansager, Marie Festival

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Shackleton Trio

Phønix

8. september 2022

Silkeborg, Dybkær kirke kl. 19.30 Phønix

9. september 2022

Fanø, Godtfolk Festival, Viik

Haderslev, Fjordbåden Helene, Downtown Dynt

Haslev, Haslev Bibliotek, Shackleton Trio

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.00 Wånsda

10. september 2022

Fanø, Godtfolk Festival

11. september 2022

Fanø, Godtfolk Festival

16. september 2022

Odense, Nashville Nights, Rikke Thomsen, Sys Bjerre, Live Strings, Andrew Combs, Allie Colleen og mange flere

17. september 2022

Odense, Nashville Nights, Rikke Thomsen, Sys Bjerre, Live Strings, Andrew Combs, Allie Colleen og mange flere

18. september 2022

Næstved, Rislev kirke kl. 19.00 Phønix

Odense, Nashville Nights, Rikke Thomsen, Sys Bjerre, Live Strings, Andrew Combs, Allie Colleen og mange flere

Louise Støjberg, Zenobia

22. september 2022

Middelfart, KulturØen, Basco

23. september 2022

Arden, Kulturhuset kl. 20.00 Jane & Shane

Korsør, Midland East festival, Hillbilly Approved m. fl.

24. eptember 2022

Korsør, Midland East festival, Johnny Horsepower, Tamra Rosanes m. fl.

Aarhus, Aarhus Folk Festival

25. september 2022

Aarhus, Aarhus Folk Festival

26. september 2022

Struer, Folk Club, Lars Gylden med band

Aarhus, Aarhus Folk Festival

27. september 2022

Aarhus, Aarhus Folk Festival

28. september 2022

Aabybro, Jammerbugt Kulturcenter kl. 20.00 Baskery

Aarhus, Aarhus Folk Festival

29. september 2022

Aarhus, Aarhus Folk Festival

30. september 2022

Silkeborg, Rampelys kl. 20.00 Baskery

Aarhus, Aarhus Folk Festival

1. oktober 2022

Skive, Skive Theater kl. 20.00 Baskery

Aarhus, Aarhus Folk Festival

4. oktober 2022

Horsens, Platform K kl. 20.00 Baskery

Baskery

7. oktober 2022

Haslev, Kultunariet, Jane & Shane

Svendborg, Stakladen kl. 20.00 ISSE

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Baskery

8. oktober 2022

Als, Nygaard, MOLDE

Næstved, Grønnegades Kaserne kl. 20.00 Baskery

Skodborg, Skodborg Kirke kl. 9.30 Zenobia

9. oktober 2022

København, Kulturhuset Pilegården kl. 20.00 Dana Fuchs

10. oktober 2022

Kolding, Godset kl. 20.00 Dana Fuchs

12. oktober 2022

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 Baskery

13. oktober 2022

Aabenraa, Gazzværket kl. 20.00 Baskery

Fredericia, Tøjhuset kl. 20.30 Dana Fuchs

Dana Fuchs

14. oktober 2022

Ringe, Foderstoffen kl. 20.00 Dana Fuchs

Vordingborg, Stars kl. 20.00 Jens Lysdal

15. oktober 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Dana Fuchs

Frederiksværk, Gjethuset kl. 20.00 Baskery

25. oktober 2022

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 Perry Stenbäck & Dekadansorkestern

27. oktober 2022

Tørning, Tørning Mølle Almost Irish

28. oktober 2022

Bredtstedt, ODriscoll & Gloor

Haslev, Haslev bibliotek kl. 20.00 Phønix

Holbæk, Rotationen kl. 20.00 Jane & Shane m. Dan Hemmer

29. oktober 2022

Ruds Vedby, Lykkebjerg Bondegårdsferie kl. 20.00 Jane & Shane m. Dan Hemmer

30. oktober 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Jane & Shane m. Dan Hemmer

Vitved, Vitved kirke, Molde

31. oktober 2022

Struer, Folk , De Gyldne Drenge

31.-oktober – 6. november 2022

SPIL DANSK UGE

3. november 2022

Birkerød, MantziusLive kl. 20.00 Rikke Thomsen

4. november 2022

Kolind, Musikloftet, MOLDE

Phønix

15. november 2022

Bækmarksbro, Kultursalen kl. 13.00 Phønix

18. november 2022

Aars, Vesthimmerlands Musikhus kl.20.00 Ester Brohus og Knud Møller

24. november 2022

Horsens, Horsens Ny Teater, Almost Irish

25. november 2022

Haslev, Haslev Bibliotek, Aoife Scott

Køge, Teaterbygningen kl. 20.00 Svøbsk

28. november 2022

Struer, Folk Club, Aofie Scott

13. december 2022

Erslev, Ansgarskirken kl. 19.30 Zenobia

15. december 2022

Fangel, Fangel kirke kl. 19.00 Svøbsk og Lunau & Sund

28. december 2022

Hjallelse, Hjallelse kirke kl. 14.00 Svøbsk

 

 

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.