Det er fint og forfriskende, når en festival forkæler os med oplevelser, vi ikke havde forventet at få. Den netop afviklede Strib Vinter Festival havde valgt den danske kvintet Tobacco som aftenens indledning i Hal 2.

Tobacco har i pænt mere end 20 år blæst håret bagover på deres tilhørere, oprindeligt som kvartet, men på det seneste udvidet med Sine Bach Rüttel på 5-strenget banjo. Det er de på ingen måde blevet ringere af.

Genrer som bluegrass, oldtime, country, blues, cajun, hillbilly m.m. flød sammen i én stor boblende gryde. Genremæssig puritanisme hørtes ikke som en begrænsende spændetrøje. Anmelderen priser sig lykkelig over, at nogle har opfundet betegnelsen ”americana” til beskrivelse af sådanne udladninger.

Med guitar, banjo, klaver/harmonika, kontrabas og vaskebræt/bækken/high hat/stortromme, tilført flerstemmig vokal levnede de ikke det sagesløse publikum mange stunder til at puste ud. De brugte ikke tiden på snak, sangene introducerede fint sig selv, men suste som en prærievind af sted ud over stepperne. Det ene nummer snappede det næste i rumpen i en hæsblæsende tempofyldt tsunami, der insisterende væltede ud over scenekanten.

Anført af spreckstallmeister Morten Elmentoft Hansen som ledende vokalist forkælede Tobacco os energisk med deres tætte sammenspil og effektive arrangementer. Også soloindslagene lod os høre, at de fem musikere kunne deres metier, ikke mindst i bluegrass-klassikeren ”Duelling Banjoes”.

I modsætning til for mange fik vi en dejligt konsekvent publikumsrettet optræden. Vi er Tobacco, og nu skal I bare høre! Sådan skal en koncert være.

Det generede anmelderens ører, at lydmanden – som mange af dem har en forkærlighed for – lod stortrommen buldre tungt og for voldsomt igennem og derved i for høj grad stjal billedet fra bassen. Det er for pokker akustisk musik.

Den indvending skal nu ikke sløre den herligt friske oplevelse af Tobacco. Denne anmelder ville nødigt være i sangerinden Rie Rasmussens sko efter den optræden.

Ekstranummeret, gospelsangen ”Will the Cirkle Be Unbroken” kunne sagtens henlede tankerne på Tønder Festival.