Kalender 2019

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

 

Fromseier & Hockings

10. november 2019

Herrested, Herrested Kirke kl. 16.00 Fromseier Hockings

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Socks in the Frying Pan

Sakskøbing, Radsted Kirke kl. 16.00 Baltic Crossing

11. november 2019

Ølgod, Baltic Crossing

12. november 2019

Hjarnø, Hjarnø Forsamlingshus, Baltic Crossing

Jacob Dinesen

14. november 2019

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Baltic Crossing

Randers, Ridehuset, Jacob Dinesen

Søborg, Richter, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Jonah Blacksmith

15. november 2019

Assens, Thorøhuse Forsamlinghus, Baltic Crossing

Ferritslev, Ferritslev Fritidshus kl. 20.00 Jane & Shane

Holbæk, Sidesporet, Mynsterland

Holstebro, Musikteatret kl. 20.00 Jacob Dinesen

Holstebro, Musikteatret, Jonah Blacksmith

Odense, Dexter, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Jonah Blacksmith

16. november 2019

Halkær, Halkær Kro, Baltic Crossing

Odense, Koncerthuset, Mynsterland

Thisted, Teutonersalen, Jonah Blacksmith

Viborg, Viborg Arena, Jacob Dinesen

17. november 2019

Hørve Medborgerhus kl. 16.00 Maire Ni Chatasaig & Chris Newmann

Roskilde, Folk Roskilde, Baltic Crossing

18. november 2019

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Mette Katrine & Tuulikki Bartosik

21. november 2019

Esbjerg, Musikhuset, Jonah Blacksmith

Spjald, Sabrvej 3, kl. 19.30 Walther

22. november 2019

Silkeborg, Jysk Musikteater, Jonah Blacksmith

23. november 2019

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Nive & The Deer Children

Odense, Odeon, Jonah Blacksmith

Almost irish

25. november 2019

Struer, Folk Club 95, Almost Irish

27. november 2019

Rødding, Rødding Højskole kl. 19.30 Zenobia

28. november 2019

Holstebro, Musikteatret, Bruce Guthro

Vejle, musikteater, Jonah Blacksmith

29. november 2019

Præstø, Pakhus8, kl. 18.30 Tobacco

Skive, Kulturcenter Limfjord, Jonah Blacksmith

30. november 2019

Ebeltoft, Maltfabrikken kl. 20.00 Kajsa Vala

Herning, Kongrescenter, Jonah Blacksmith

Ruds Vedby Lykkebjerg, kl. 20.00 Jane & Shane

Vejle, Musikteatret, Bruce Guthro

1. december 2019

København, Operaen,Bruce Guthro

Helene Blum & Harald Haugaard

4. december 2019

Kerteminde, Johs. Larsen Museet, Helene Blum og Harald Haugaard & Band

5. december 2019

Esbjerg, Musikhuset, Bruce Guthro

6. december 2019

Sønderborg, Alsion, Bruce Guthro

7. december 2019

Aalborg, Kongres og Kulturcentret, Bruce Guthro

Drauget, Korskirken kl. 16.00 Zenobia

8. december 2019

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Bruce Guthro

10. december 2019

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Christensen & Kanne Folkband

19. december 2019

Vejle, Løget Kirke kl. 19.30 Zenobia

16. december 2019

Faaborg, Heliosteateret, Helene Blum og Harald Haugaard & Band

27. december 2019

Brenderup, Brenderup kirke kl. 19.30 Zenobia

2020

Greta Bondesson fra Baskery

29. januar 2020

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 The Mojo

30. januar 2020

Greve, Portalen, Oysterband

31. januar 2020

Holbæk, Sidesporet, Oysterband

1. februar 2020

Holbæk, Drantum Forsamlingshus

2. februar 2020

Egernsund, Den gamle skole, Oysterband

4. februar 2020

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Le Vent Du Nord

5. februar 2020

Herning, Fermaten, Oysterband

6. februar 2020

Greve, Portalen kl. 20.00 Baskery

Strib, Strib Vinter Festival

Støvring, Stubhuset, Oysterband

John Jones fra Oyster Band

7. februar 2020

Brønderslev, Nordjyllands Idrætshøjskole, Oysterband

Strib, Strib Vinter Festival, Baskery, Tide Lines, Ida Wenøe, Fromseier Hockings, I Draw Slow, Lars Lilholt, Erik Grip, Søren Huss m. fl.

8. februar 2020

Haslev, Folk Club, Oysterband

Nykøbing Mors, Morsø Folkebibliotek, Phønix

Strib, Strib Vinter Festival, Tide Lines, Ida Wenøe, Fromseier Hockings, I Draw Slow, Lars Lilholt, Erik Grip, Søren Huss m. fl.

StribPlakat2020_web

9. februar 2020

Strib, Strib Vinter Festival,  Tide Lines, Ida Wenøe, Fromseier Hockings, I Draw Slow, Lars Lilholt, Erik Grip, Søren Huss m. fl.

21. februar 2020

Claude Bourbon

27. februar 2020

Ryslinge, Frimenighedskirken, Fromseier Hockings

4. marts 2020

Juelsminde kl. 19.00 Fromseier Hockings

6. mats 2020

Rinkenæs, Back to the Roots Festival

7. marts 2020

Rinkenæs, Back to the Roots Festival

10. marts 2020

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Other Roads

18. marts 2020

Odense, Dexter, Elephant Sessions

Väsen

19. mats 2020

Aalborg, Huset kl. 20.00 Väsen

Esbjerg, Tobakken, Elephant Sessions

20. marts 2020

Assens, Thorøhuse Forsamlingshus kl. 20.00 Väsen

Rødovre, Viften, Elephant Sessions

21. marts 2020

Næstved, Grønnegades Kaserne, Elephant Sessions

Aarhus, Atlas/Voxhall Väsen

Väsen Foto: Mia Marin

22. marts 2020

Aabybro, Kultur- og erhvervscenter Jammerbugt kl. 14.00 Jane & Shane

Fredericia, Christianskirken kl. 14.00 Väsen

Hjarnø, Hjarnø Forsamlingshus kl. 20.00 Väsen

23. marts 2020

Svendborg, Vor Frue kirke kl. 19.30 Väsen

24. marts 2020

Viborg, Viborg Musik Teater kl. 20.00 Väsen

26. marts 2020

Drauget kl. 20.00 Väsen

27. mats 2020

Haslev, Haslev Folkclub kl. 20.00 Väsen

28. marts 2020

Birkerød, Kulturhuset Mantzius kl. 20.00 Väsen

Middelfart, Middelfart Kirke, Phønix

Jane & Shane

3. april 2020

Fredensborg, Nødebo Kro kl. 21.00 Jane & Shane

4. april 2020

Assens, Tobaksgaarden, MC Hansen m. Niels Borup og Martin Otto

Ballerup, Baltoppen kl. 20.00 Ida Wenøe & The Silver Cords

5. april 2020

Ballerup, Baltoppen kl. 20.00 CS Nielsen

25. april 2020

Aarup, Inbdustrien, Tidelines

27. april 2020

Struer, Folkets Hus, Tidelines

28. april 2020

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Tidelines

Tide Lines

1. maj 2020

Sønderborg, Sønderborghus, Tidelines

Toftlund, Musik & Teaterhuset, Tidelines

19. maj 2020

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 The Whileaways

2. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

3. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

4. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

5. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

27. august 2020

Tønder, Tønder Festival

28. august 2020

Tønder, Tønder Festival

29. august 2020

Tønder, Tønder Festival

30. august 2020

Tønder, Tønder Festival

13. september 2020

Hasselager, Kolt Kirke, Fromseier Hockings

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.