Kalender 2022

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

Bemærk de nævnte koncerter kan være aflyste/udsatte, men vi forsøger at få opdateret listen hurtigst muligt.

 

2022

Robert Robertson, Tide Lines

 

21. januar 2022

Tønder, Hagges kl. 20.00 Mia Guldhammer, Morten Alfred Høirup og Kristian Bugge

23. januar 2022

Hørup, Hørup Kirke kl. 19.30 Klezmerduo

25. januar 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Rod Sinclair og Scotia Nostra

København, Hotel Cecil, Kajsa Vala

27. januar 2022

Greve, Portalen kl. 20.00 Sebastian

Odense, Posten Kajsa Vala

Jane & Shane

28. januar 2022

Hillerød, Klaverfabrikken kl. 19.30 Jensen & Bugge

Støvring, STUBhuset, Kajsa Vala

Tønder, Hagges kl. 18.30 Robert Burns Night/Scotia Nostra

29. januar 2022

Brabrand, Gasværket kl. 20.15 Jane & Shane

31. januar 2022

Struer, Folk Club kl. 19.30 Almost Irish

2. februar 2022

Randers, Turbinen kl. 20.00 Eleanor Shanley

3. februar 2022

Aulum, Lille Dallas kl. 20.00 Allan Olsen

København, Råhuset, Samantha Whates & Ida Wenøe

Sæby, Understed kirke kl. 19.00 Ester Brohus

4. februat 2022

Skælskør, Det Røde Pakhus kl. 20.00 Allan Olsen

Thy, Thy Folkemusik, MOLDE

Vesselil

Træden Vinter Folk, Dreamville

Tønder, Hagges kl. 20.00 Eleanor Shanley

Kajsa Vala

5. februar 2022

Greve, Portalen kl. 20.00 Allan Olsen

Træden Vinter Folk, Vesselil, Tuhaf, Samantha Whates & Ida Wenøe, Kom vi løber

Tønder, Hagges kl. 20.00 Eleanor Shanley

Aarhus, Musikhuset Kajsa Vala

6. februar 2022

Skanderborg, Fruering kirke, MOLDE

8. februar 2022

Ballerup, Baltoppen, The Yellow House All-Star Band

9. februar 2022

Engelsholm slot, Samantha Whates & Ida Wenøe

Aarhus, Train, Hvalfugl, Abekejser

10. februar 2022

Hals, Hals skole kl. 20.00 Allan Olsen

København, Brønshøj gl. skole, Samantha Whates & Ida Wenøe

Strib Vinter Festival, Strib Kirke kl. 19.30 Tobias Elof og Mathæus Bech

Struer, Folkets Hus kl. 16.30 Laura Illeborg Band

Viborg, Sparkær kirke kl. 19.00 Ester Brohus

11. februar 2022

Aalborg, Huset, Samantha Whates & Ida Wenøe

Strib Vinter Festival, Eleanor Shanley, The Grenadines, Laura Illeborg, Poul Krebs m. fl.

Tønder, Hagges kl. 20.00 Nashville Nights

12. februar 2022

Haslev, Kultunariet, Rasmus Lyberth

Strib Vinter Festival, Allan Olsen, Dorthe Gerlach, Allan Olsen,Northern Assembly, “Nashville Nights” m. fl.

Rasmus Lyberth

13. februar 2022

Nykøbing Mors, Morsø Folkebibliotek kl. 11.00 Svøbsk

Strib Vinter Festival, Jade Helliwell Trio og Rasmus Lyberth m. band

16. februar 2022

Randers, Værket, James Taylor

18. februar 2022

Viborg, Tinghallen kl. 20.00 Sebastian

Sebastian

20. februar 2022

Kolding, Godset kl. 15.00 Sebastian Band

22. februar 2022

Kolding, Godset, Laura Illeborg

23. februar 2022

Nyborg, Kinovino, Oysterband

24. februar 2022

Horsens, Horsens Ny Teater  Oysterband

Tarm, Vostrup Musikhus kl. 20.00 Allan Olsen

25. februar 2022

Horsens, Horsens Ny Teater Sebastian Band

Knebel, Fuglsøcentret, Oysterband

Rudkøbing, Ørstedspavillonen

Tønder, Hagges, Rikke Thomsen

Vordingborg, Stars, Laura Illeborg Band

26. februar 2022

Halkær, Halkær Kro, Oysterband

Morud, Ditlevs Bison Farm kl. 20.00 Ester Brohus

Odense, Dexter Galten, BIOhuset kl. 20.00 Allan Olsen

Skjern, Remisen, Folkeklubben

Thyholm, Midtpunktet, Rikke Thomsen

Oysterband

27. februar 2022

Haderslev, Bispen, Oysterband

28. februar 2022

Struer, Folk Club, Bragr

1. marts 2022

Ry, Musikværket kl. 20.00 Rikke Thomsen

Struer, Folkets Hus kl. 20.00  Oysterband

2. marts 2022

Galten, BIOhuset kl. 19.30 Allan Olsen

Silkeborg, Rampelys, Oysterband

Tinglev, Tinghuset, Rikke Thomsen

Rikke Thomsen

3. marts 2022

Aars, Vesthimmerlands Musikhus kl. 19.30 Mirja Klippel og Vesselil

Agedrup, Agedrup Kirke kl. 19.00 Zenobia

Frederikshavn, Det Musiske Hus, Jonah Blacksmith

Greve, Portalen, Oysterband

Hobro, Hammer Biler kl. 20.00 Allan Olsen

Tandslet, Bittens Bank, Rikke Thomsen

4. marts 2022

Aabenraa, Krusmølle kl. 20.00 Ester Brohus

Grenå, Pavillonen kl. 20.30 Sebastian

Haderslev, Månen, Rikke Thomsen

Haslev, Haslev Bibliotek, Fiolministeriet

Hillerød, Støberihallen, Folkeklubben

Holbæk, Sidesporet, Oysterband

Rinkenæs, Back to the Roots Festival, Mallemuk, Wenzell & Bugge, McGoldrick, McCusker & Doyle

Svendborg, Kulturhus, Jonah Blacksmith

Thisted, Vildsund søsportscenter kl. 20.00 Allan Olsen

5. marts 2022

Aarup, Industrien kl. 20.00 Oysterband

Fredericia, Tøjhuset, Jonah Blacksmith

Hørsholm, Trommen, Folkeklubben

Rinkenæs, Back to the Roots Festival, Mallemuk, Wenzell & Bugge, McGoldrick, McCusker & Doyle

Aarhus, Musikhuset, Rikke Thomsen

Theessink & Møller

6. marts 2022

Odense, Dexter, Rikke Thomsen

Randers, Turbinen kl. 15.00 Theessink & Møller

Toftlund, Toftlund Kirke kl. 11.00 Zenobia

7. marts 2022

Taastrup, Taastrup Teater & Musikhus, Rikke Thomsen

8. marts 2022

Grenå, Pavillonen kl. 13.00 Rikke Thomsen

Herning, Fermaten kl. 20.00 Rikke Thomsen

9. marts 2022

Fredericia, Tøjhuset, kl. 11.00 Rikke Thomsen

McGoldrick

10. marts 2022

Aars, Vesthimmerlands Musikhus kl. 20.00 Folkeklubben

Middelfart, KulturØen, McGoldrick, McCusker & Doyle

Skive, Skive Theater kl. 20.00 Allan Olsen

Struer, Folkets Hus, Jonah Blacksmith

11. marts 2022

Aabybro, Jammerbugt, Rikke Thomsen

Fjerritsslev, Idrætscenter Jammerbugt kl. 20.00 Allan Olsen

Lemvig, Vandborg-Ferring Fælleshus kl. 20.00 Jane & Shane

Nyborg, Bastionen, Sorten Muld

Silkeborg, Jysk Musikteater, Jonah Blacksmith

Tønder, Hagges kl. 20.00 McGoldrick, McCusker & Doyle

12. marts 2022

Holstebro, Musikteater, Jonah Blacksmith

Knebel, Fuglsøcenter kl. 20.00 Allan Olsen

Slagelse, Slagelse Musikhus, Sorten Muld

14. marts 2022

Aabenraa, Sønderjyllandshallen kl. 13.00 Rikke Thomsen

Rikke Thomsen

15. marts 2022

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Theessink & Møller

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 McGoldrick, McCusker & Doyle

Frederikshavn, Maskinhallen kl. 13.00 Rikke Thomsen

16. marts 2022

Kolding, Godset,  Bragr

Lind, Lind Sognehus kl. 19.30 Ester Brohus

Nyborg, Bastionen, Rikke Thomsen

Randers, Turbinen kl. 13.00 Rikke Thomsen

Silkeborg, Kedelhuset kl. 20.00 Thessink & Møller

Jonah Blacksmith

17. marts 2022

Kolding, Godset, Jonah Blacksmith

Lønstrup, Hotel Kirkedal kl. 20.00 Ester Brohus

Skørping, KulturStationen kl. 20.00 Allan Olsen

Viborg, Paletten kl. 20.00 Rikke Thomsen

18. marts 2022

Ebeltoft, Maltfabrikken, Rikke Thomsen

Herning, Fermaten, Folkeklubben

Kjellerup, Den Gamle Biograf kl. 20.00 Ester Brohus

Rønne, Musikhuzet, Jonah Blacksmith

Skanderborg, Kulturhuset kl. 20.00 Allan Olsen

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Eivør

Aarhus, Radar kl. 21.00 Sorten Muld

19. marts 2022

Aalborg, Musikkens Hus, Sorten Muld

Esbjerg, Tobakken, Rikke Thomsen

Vordingborg, Stars, Jonah Blacksmith

Ålbæk, Gaardbogaard kl. 20.00 Allan Olsen

Hans Thessink

20. marts 2022

Fredericia, Tøjhuset, Thessink og Møller

Kolding, Godset, Rikke Thomsen

21. marts 2022

Gladsaxe, Richter, Rikke Thomsen

22. marts 2022

Hørsholm, Trommen, Rikke Thomsen

Næstved, Grønnegades Kaserne kl. 20.00 Rikke Thomsen

23. marts 2022

Hillerød, Klaverfabrikken, Rikke Thomsen

Kalundborg, Den Blå Engel, Rikke Thomsen

24. marts 2022

Birkerød, MantziusLive kl. 13.00 Rikke Thomsen

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Thessink og Møller

Hillerød, Støberihallen kl. 22.00 Allan Olsen

Silkeborg, Kedelhuset kl. 20.00 Eivør

Vejle, Bygningen, Jonah Blacksmith

Vordingborg, Stars, Rikke Thomsen

Sorten Muld

25. marts 2022

Gladsaxe, Richter, Sorten Muld

Herslev, Herslev Bryghus, Rikke Thomsen

Nykøbing Sjælland, Pakhuset kl. 20.00 Allan Olsen

Viborg, Paletten, Jonah Blacksmith

26. marts 2022

Grenå, Pavillonen, Sorten Muld

Nordborg, Nordals Idrætscenter, Rikke Thomsen

Vordingborg, Stars, Folkeklubben

Aarhus, Train, Jonah Blacksmith

27. marts 2022

Tønder, Hagges kl. 20.00 Thessink og Møller

28. marts 2022

Struer, Folk Club, Other Roads

29. marts 2022

Randers, Turbinen kl. 20.00 Kieran Goss og Annie Kinsella

Dorthe Gerlach

30. marts 2022

Kolding, Godset, Dorthe Gerlach

København, Vega, Jonah Blacksmith

31. marts 2022

Fredericia, Tøjhuset, Dorthe Gerlach

Langå, Houlbjerg kirke kl. 20.00 Ester Brohus

Middelfart, KulturØen, Other Roads

Sorten Muld

1. april 2022

Haslev, Kultunariet, Other Roads

Nyborg, Bastionen, Folkeklubben

Sønderborg, Sønderborghus, Sorten Muld

Viborg, Paletten kl. 20.00 Dorthe Gerlach

Aarhus, Train kl. 20.00 Jacob Dinesen

2. april 2022

Ebeltoft, Kulturloftet, MOLDE

Fredericia, Tøjhuset, Folkeklubben

Greve, Portalen kl. 20.00 Johnny Logan & Friends

MOLDE

3. april 2022

Ry, Gnisten, MOLDE

5. april 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Breabach

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 Vingard

7. april 2022

Herning, Fermaten,  Dorthe Gerlach

8. april 2022

Frederikshavn, Maskinhallen, Sorten Muld

Silkeborg, Kedelhuset kl. 20.00 Dorthe Gerlach

Pokey LaFarge

9. april 2022

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Dorthe Gerlach

Herning, Fermaten, Sorten Muld

10. april 2022

Højen, Højen Kirke kl. 14.00 Klezmerduo

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Dorthe Gerlach

21. april 2022

Snejbjerg, Snejbjerg kirke kl. 19.30 Ester Brohus

22. april 2022

Sabro, Wintercoat, MOLDE

Viborg, Paletten kl. 20.00 Sorten Muld

23. april 2022

Silkeborg, Rampelys kl. 20.00 Ole Frimer Band

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Väsen

25. april 2022

Struer, Folk Club, Peter Vesth og Kristian Rusbjerg

Väsen Foto: Claus Hellgren larsen

26. april 2022

Horsens, Horsens Ny Teater kl. 15.00 Tørfisk

Odense, Dexter kl. 20.00 Pokey LaFarge

Viborg, Musik og Teater kl. 20.00 Väsen

27. april 2022

Aalborg, Skråen kl. 20.00 Pokey LaFarge

Middelfart, KulturØen, Søren Krogh Band

28. april 2022

Skanderborg, Kulturhuset, Sorten Muld

Ida Wenøe

29. april 2022

Haslev, Haslev Bibliotek, Väsen Duo

København, Klein, Ida Wenøe

Randers, Turbinen, Sorten Muld

30. april 2022

Horsens, Ny Teater kl. 19.30 Dorthe Gerlach

2. maj 2022

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 HP Lange Big Gumbo

3. maj 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Tradish

4. maj 2022

Odense, Magasinet, Dorthe Gerlach

6. maj 2022

Aalborg, Royal Stage kl. 20.00 Annika Aakjær

Aars, Vesthimmerlands Musikhus kl.20.00 Dorthe Gerlach

Ballerup, Baltoppen kl. 21:00 Ross Ainslie and Ali Hutton Symbiosis, Talisk

Aarhus, Spot Festival

7. maj 2022

Ballerup, Baltoppen kl. 15:00 Ross Ainslie, Ali Hutton & Jenn Butterworth, Kinnaris Quintet

Ballerup, Baltoppen kl. 21:00 Elephant Sessions, Niteworks

Viborg, Paletten kl. 20.00 Annika Aakjær

Aarhus, Spot Festival

12. maj 2022

Silkeborg, Kedelhuset kl. 20.00 Annika Aakjær

Tønder, Hagges kl. 20.00 Paul McKenna Band

Vordingborg, Stars, Dorthe Gerlach

13. maj 2022

Viborg, Tinghallen kl. 20.00 The Kilkennys

Vordingborg, Stars, Annika Aakjær

Dorthe Gerlach

14. maj 2022

Næstved, Grønnegades Kaserne kl. 20.00 Dorthe Gerlach

17. maj 2022

Hald, Hald Kirke kl. 19.30 Zenobia

19. maj 2022

Birkerød, Mantzius kl. 20.00 Annika Aakjær

Silkeborg, Kedelhuset kl. 20.00 Dreamer’ Circus

20. maj 2022

Ry, Gnisten  Ida Wenøe

Benny Holst

21. maj 2022

Haslev, Haslev Bibliotek kl. 20.00, Benny Holst Trio

25. maj 2022

Jelling Festival, Jonah Blacksmith

Odense, Posten kl. 20.00 Annika Aakjær

26. maj 2022

Jelling Festival

27. maj 2022

Jelling Festival

Viborg, Tinghallen kl. 20.00 Bonnie Tyler

28. maj 2022

Jelling Festival

Ullerselv, Farmen, Bound by Law, Ida Wenøe, Asbjørn Folkvang m. fl.

30. maj 2022

Struer, Folk Club, Søren Krogh m. band

Aarhus, Voxhall,Larkin Poe

31. maj 2022

Hover, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 Antonius Band

København, Vega, Larkin Poe

Slagelse, Slagelse Musikhus kl. 20.00 Annika Aakjær

2. juni 2022

Tønder, Hagges kl. 20.00 Yves Lambert Trio

3. juni 2022

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Annika Aakjær

5. juni 2022

København, DR Koncerthuset kl. 15.00 Dreamer’ Circus

Annika Aakjær

10. juni 2022

København, Scandic Falkoner kl. 20.00 Annika Aakjær

Nordborg, Dissing & Las, Baskery, Jacob Dinesen m. fl.

11. juni 2022

Rødovre, Kulturhuset Viften kl. 20.00 Annika Aakjær

18. juni 2022

Skive, Skive Theater kl. 20.00 Annika Aakjær

23. juni 2022

Aalborg, Musikkens Hus kl. 19.00 Dreamer’ Circus

24. juni 2022

Haderslev, Kløften Festival, Jonah Blacksmith, Poul Krebs

25. juni 2022

Haderslev, Kløften Festival,  Jacob Dinesen

30. juni 2022

Skagen Festival

Skagen Kultur og Fritidscenter

1. juli 2022

Skagen Festival

2. juli 2022

Skagen Festival

Uldum Gademusik Festival, Ester Brohus

3. juli 2022

Skagen Festival

10. juli 2022

Fanø kl. 20.00 Habadekuk

4. august 2022

Tappernøje,  Musik over Præstø Fjord

5. augsut 2022

Tappernøje, Musik over Præstø Fjord

6. august 2022

Tappernøje, Musik over Præstø Fjord

7. august 2022

Tappernøje, Musik over Præstø Fjord

Red Hot Chili Pipers kommer til Tønder Festival

25. august 2022

Tønder, Tønder Festival, Blazin’ Fiddles, Cara Dillon, The Mavericks, Katie Pruitt, Ken’Mo’ m. flere

26. august 2022

Tønder, Tønder Festival

Tønder Festival

27. august 2022

Tønder, Tønder Festival

28. august 2022

Tønder, Tønder Festival

30. august 2022

Ansager, Marie Festival

1. september 2022

Ansager, Marie Festival

Harte, Harte Kirke kl. 19.30 Zenobia

2. september 2022

Ansager, Marie Festival

3. september 2022

Ansager, Marie Festival

4. september 2022

Ansager, Marie Festival

Louise Støjberg, Zenobia

22. september 2022

Middelfart, KulturØen, Basco

8. oktober 2022

Als, Nygaard, MOLDE

Skodborg, Skodborg Kirke kl. 9.30 Zenobia

3. november 2022

Birkerød, MantziusLive kl. 20.00 Rikke Thomsen

4. november 2022

Kolind, Musikloftet, MOLDE

18. november 2022

Aars, Vesthimmerlands Musikhus kl.20.00 Ester Brohus og Knud Møller

13. december 2022

Erslev, Ansgarskirken kl. 19.30 Zenobia

 

 

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.