Kalender 2019

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

 

Kolonien

21. september 2019

Aabybro, Kultur- og erhvervscenter Jammerbugt, Mike Andersen

Ebeltoft, Ministeriet kl. 19.00 Kolonien

Roskilde, Østervangsskolen kl. 19.30 Kromands Trio

Aarhus, Radar kl. 19.00 Krauka, Virelai og Asynje

25. september 2019

Gørlev, Kirke Helsinge Kirke kl. 19.30 Tradish

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Big Creek Slim og  Rodrigo Mantovani

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Lindsey Stirling

Det Yderste Hav

26. september 2019

Fredriksværk, Gjethusgade kl. 20.00 Jane & Shane

Højer, Kiers Gaard kl. 19.30 Rikke Thomsen

Næstved, Kulturcentret, Mike Andersen

Skanderborg, Kulturhuset, Mynsterland

Svendborg, Borgerforeningen, Helene Blum og Harald Haugaard m. Prinsens Musikkorps

Tradish Louise

Louise Vangsgaard fra Tradish

27. september 2019

Asnæs, Aksen, kl. 20.00 Bente og Leif

Bjerringbro, Musikviften, Helene Blum og Harald Haugaard & Band

Gedved, Gedved Musikforening kl. 20.00 Tradish

Gjesing, Forsamlingshuset kl. 20.00 Jane & Shane

Randers, Turbinen, Mike Andersen

Thorøhuse, Forsamlingshuset, Mynsterland

Mynsterland

28. september 2019

Herning, Fermaten, Mike Andersen

Knebel, Helgenæs Forsamlingshus kl. 20.00 Jane & Shane

København, Alice, Mynsterland

København, Alice, Vaev, Mynsterland, Tailcoat, Det Yderste Hav, Kristine Heebøl & Bølgen Band (Støttekoncert for RadioFolk)

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Mike Andersen

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Floating Sofa Quinbtet, Maltexpressen m.fl.

Harald Haugaard og Helene Blum.

29. september 2019

København, Hotel Cecil, Mike Andersen

Viborg, Domkirken, Helene Blum og Harald Haugaard m. Prinsens Musikkorps

Viborg, Viborg Musiksal,

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Musikhuset kl. 12.00 Mia Guldhammer & Morten Alfred Høirup

30. september 2019

Aarhus, Aarhus Folk Festival

1. oktober 2019

Ballerup, Baltoppen kl. 19.30 Tradish

København, Mojo Blues Bar, MC Hansen

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Peter Abrahamsen m. fl.

Zenobia

2. oktober 2019

Horsens, Vor Frelsers Kirke kl. 9.00 Zenobia

Aarhus, Aarhus Folk Festival

3. oktober 2019

Horsens, Horsens Musikteater kl. 9.00 Zenobia

Ikast, Bakkehuset kl. 20.00 Tradish

København, Baltoppen, MC Hansen

Odense, Dexter, Mike Andersen

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Jysk på næsen

MC Hansen

4. oktober 2019

Horsens, Håndværkerforeningen, Mike Andersen

Næsbjerg, Næsbjerghus, Almost Irish

Ringsted, Musikforeningen Roxy, MC Hansen

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Atlas, Spöket i Köket

5. oktober 2019

Asnæs, Aksen, kl. 20.00 Anders Mikkelsen og Rod Sinclair

Jelling, Byens Cafe, Mike Andersen

Sommersted, Banehuset kl. 20.00 Rikke Thomsen

Tønder, Hagges kl. 20.00 Dissing & Las

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Ian Stephenson & Vesselil

6. oktober 2019

Aarhus, Aarhus Folk Festival, Jensen, Bugge & Høirup  og Jysk på næsen

9. oktober 2019

Hedehusene, Ansgarkirke kl. 19.30 Mikael K

10. oktober 2019

Næstved, Grønnegades Kaserne, The Quiggs

Slagelse, Slagelse Musikhus, Mike Andersen

Tradish

11. oktober 2019

Alken, Alken Mejeri kl. 20.00 Tradish

København, Hofteatret, Ida Wenøe

Skive, Skive Theater, Mike Andersen

Sønderborg, Sønderborghus kl. 20.00 Rikke Thomsen

Vrå, Uhrenholdts Gård, The Quiggs

12. oktober 2019

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Fromseier Hockings

Tønder, Hagges kl. 20.00 The Dustbowl Revival

17. oktober 2020

Brønshøj, Pilgården Kulturhus, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Kolding, Godset, MC Hansen

18. oktober 2019

Sønderborg, Sønderborghus,,Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Vanløse, Kulturstationen kl. 20.30 Baby Did a Bad thing

19. oktober 2019

Gram, Gram Slot, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

23. oktober 2019

Aarhus, Train, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Almost Irish

24. oktober 2019

Middelfart, Walker, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Tørning, Tørning Mølle, Almost Irish

25. oktober 2019

Præstø, Kulturhus Bernhard kl. 20.00 Jane & Shane

Aarhus, MC Hansen

27. oktober 2020

Hørve, Hørge Kirke kl. 16.00 Kristian Lilholt Trio

28. oktober 2019

Køge, MC Hansen

30. oktober 2019

Gram, Gram Slot, Jacob Dinesen

Hejls, Hejlsminde Forsamlingshus kl. 20.00 Jane & Shane

Jacob Dinesen

31. oktober 2019

Aabenraa, Gazzværket, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Næstved, Grønnegades Kaserne, MC Hansen & Jacob Chano

Roskilde, Kongrescenter, Jonah Blacksmith

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Blind Old Men

Silkeborg, Kedelhuset, Jacob Dinesen

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 The Grenadines

1. november 2019

Aalborg, musikkens Hus, Jonah Blacksmith

Vejle, Vejle Musikteater, Jacob Dinesen

2. november 2019

Albertslund, Forbrændingen, Ida Wenøe

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Afenginn

Kolind, Koed Kirke, Socks in the Frying Pan

Køge, Teaterbygningen, Jacob Dinesen

Kølstrup, Forsamlingshuset kl. 20.00 Pelle Björnlert, Erik Pekkari og Anders Löfberg

Randers, Værket, Jonah Blacksmith

3. november 2019

Aarhus, Musikhuset kl. 19.30 neighbours & Friends

5. november 2019

København, Hotel Cecil, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Silkeborg, Langsøhus, Socks in the Frying Pan

Skanderborg, Kulturhuset kl. 19.30 Eleanor Shanley & The Sentimentals

6. november 2019

Muldbjerg, Muldbjeg Mølle, Eleanor Shanley & The Sentimentals

Randers, Socks in the Frying Pan

Spjald, Muldbjerg Mølle,Eleanor Shanley, MC Hansen m. fl.

Eleanor Shanley

7. november 2019

Birkerød, Mantziusgården, Jacob Dinesen

Holstebro, Plexus & Idom Råsted Hallen, Socks in the Frying Pan

København, DR Koncerthuset, Jonah Blacksmith

Roskilde, Gimle, Eleanor Shanley & The Sentimentals

8. november 2019

København, Eleanor Shanley & The Sentimentals

Rødovre, Viften, Jacob Dinesen

Rønne, Muasikhuzet, Jonah Blacksmith

Tønder, Hagges kl. 20.00 Socks in the Frying Pan

9. november 2019

Asnæs, Aksen, kl. 20.00 Socks in the Frying Pan

Helsingør, Kulturværftet, Jonah Blacksmith

Holbæk,Elværket, Jacob Dinesen

Tønder, Schweizerhalle, Mynsterland

Aarjhus, Musikhuset kl. 20.00 Northern Assembly

10. november 2019

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Socks in the Frying Pan

14. november 2019

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Baltic Crossing

Randers, Ridehuset, Jacob Dinesen

Søborg, Richter, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Jonah Blacksmith

15. november 2019

Ferritslev, Ferritslev Fritidshus kl. 20.00 Jane & Shane

Holbæk, Sidesporet, Mynsterland

Holstebro, Musikteatret kl. 20.00 Jacob Dinesen

Holstebro, Musikteatret, Jonah Blacksmith

Odense, Dexter, Annika Aakjær og Rikke Thomsen

Jonah Blacksmith

16. november 2019

Odense, Koncerthuset, Mynsterland

Thisted, Teutonersalen, Jonah Blacksmith

Viborg, Viborg Arena, Jacob Dinesen

17. november 2019

Hørve Medborgerhus kl. 16.00 Maire Ni Chatasaig & Chris Newmann

18. november 2019

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Mette Katrine & Tuulikki Bartosik

21. november 2019

Esbjerg, Musikhuset, Jonah Blacksmith

22. november 2019

Silkeborg, Jysk Musikteater, Jonah Blacksmith

23. november 2019

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Nive & The Deer Children

Odense, Odeon, Jonah Blacksmith

Almost irish

25. november 2019

Struer, Folk Club 95, Almost Irish

27. november 2019

Rødding, Rødding Højskole kl. 19.30 Zenobia

28. november 2019

Holstebro, Musikteatret, Bruce Guthro

Vejle, musikteater, Jonah Blacksmith

29. november 2019

Præstø, Pakhus8, kl. 18.30 Tobacco

Skive, Kulturcenter Limfjord, Jonah Blacksmith

30. november 2019

Ebeltoft, Maltfabrikken kl. 20.00 Kajsa Vala

Herning, Kongrescenter, Jonah Blacksmith

Ruds Vedby Lykkebjerg, kl. 20.00 Jane & Shane

Vejle, Musikteatret, Bruce Guthro

1. december 2019

København, Operaen,Bruce Guthro

Helene Blum & Harald Haugaard

4. december 2019

Kerteminde, Johs. Larsen Museet, Helene Blum og Harald Haugaard & Band

5. december 2019

Esbjerg, Musikhuset, Bruce Guthro

6. december 2019

Sønderborg, Alsion, Bruce Guthro

7. december 2019

Aalborg, Kongres og Kulturcentret, Bruce Guthro

Drauget, Korskirken kl. 16.00 Zenobia

8. december 2019

Aarhus, Musikhuset kl. 20.00 Bruce Guthro

19. december 2019

Vejle, Løget Kirke kl. 19.30 Zenobia

16. december 2019

Faaborg, Heliosteateret, Helene Blum og Harald Haugaard & Band

27. december 2019

Brenderup, Brenderup kirke kl. 19.30 Zenobia

2020

Greta Bondesson fra Baskery

29. januar 2020

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 The Mojo

30. januar 2020

Greve, Portalen, Oysterband

31. januar 2020

Holbæk, Sidesporet, Oysterband

1. februar 2020

Holbæk, Drantum Forsamlingshus

2. februar 2020

Egernsund, Den gamle skole, Oysterband

5. februar 2020

Herning, Fermaten, Oysterband

6. februar 2020

Greve, Portalen kl. 20.00 Baskery

Strib, Strib Vinter Festival

Støvring, Stubhuset, Oysterband

John Jones fra Oyster Band

7. februar 2020

Brønderslev, Nordjyllands Idrætshøjskole, Oysterband

Strib, Strib Vinter Festival, Baskery, Tide Lines, Ida Wenøe, Fromseier Hockings, I Draw Slow, Lars Lilholt, Erik Grip, Søren Huss m. fl.

8. februar 2020

Haslev, Folk Club, Oysterband

Strib, Strib Vinter Festival, Tide Lines, Ida Wenøe, Fromseier Hockings, I Draw Slow, Lars Lilholt, Erik Grip, Søren Huss m. fl.

9. februar 2020

Strib, Strib Vinter Festival,  Tide Lines, Ida Wenøe, Fromseier Hockings, I Draw Slow, Lars Lilholt, Erik Grip, Søren Huss m. fl.

21. februar 2020

Claude Bourbon

6. mats 2020

Rinkenæs, Back to the Roots Festival

7. marts 2020

Rinkenæs, Back to the Roots Festival

Väsen

19. mats 2020

Aalborg, Huset kl. 20.00 Väsen

20. marts 2020

Assens, Thorøhuse Forsamlingshus kl. 20.00 Väsen

21. marts 2020

Aarhus, Atlas/Voxhall Väsen

Väsen Foto: Mia Marin

22. marts 2020

Aabybro, Kultur- og erhvervscenter Jammerbugt kl. 14.00 Jane & Shane

Fredericia, Christianskirken kl. 14.00 Väsen

Hjarnø, Hjarnø Forsamlingshus kl. 20.00 Väsen

23. marts 2020

Svendborg, Vor Frue kirke kl. 19.30 Väsen

24. marts 2020

Viborg, Viborg Musik Teater kl. 20.00 Väsen

26. marts 2020

Drauget kl. 20.00 Väsen

27. mats 2020

Haslev, Haslev Folkclub kl. 20.00 Väsen

28. marts 2020

Birkerød, Kulturhuset Mantzius kl. 20.00 Väsen

Jane & Shane

3. april 2020

Fredensborg, Nødebo Kro kl. 21.00 Jane & Shane

4. april 2020

Assens, Tobaksgaarden, MC Hansen m. Niels Borup og Martin Otto

2. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

3. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

4. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

5. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

27. august 2020

Tønder, Tønder Festival

28. august 2020

Tønder, Tønder Festival

29. august 2020

Tønder, Tønder Festival

30. august 2020

Tønder, Tønder Festival

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.