Kalender 2018

Vi modtager meget gerne koncertnyheder fra spillesteder,  musikere og foreninger: rootszone@hotmail.dk

 

20. september 2018

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Tom Oakes, Tadhg og Emer Twomey

Svøbsk

21. september 2018

Ballerup, Baltoppen kl. 20.00 Northern Assembly

DN Faxe, Gryden ved Kalkbruddet, Maria Elizabeth

København, Karens Minde Kulturhus, The Sons of Navarone

Nørager, Kig ind, Laura Mo

Odense, Kulturmaskinen kl. 19.30 Svøbsk Trio

22. september 2018

Fårevejle St., Cafe Ayse kl. 20.00 Songs for iris

Læse, Østerby Kirke kl. 19.30 Halfdanskerne

Grenå, Voldby Forsamlingshus kl. 20.00 Tradish

23. september 2018

DN Kerteminde, Fyns Hoved Camping, v

26. september 2018

Aarhus, Voxhall kl. 20.00 Soleima

27. september 2018

Herning, Fermaten Laura Mo

Roskilde Gimle. Ryan Young & Jenny Butterworth

28. september 2018

Haslev, Biblioteket kl. 20.00 Anthony John Clarke

Vejle, Musikteatret Laura Mo

Allan Olsen

29. september 2018

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Allan Olsen

Kolding, Godset, Laura Mo

København, Bartof Cafe kl. 21.00 Natasja Lee Dickinson

Aarhus, Aarhus Folkfestival, KAOS, Mads Hansens kapel og Habadekuk

30. september 2018

Frederikssund, Kulturhuset Elværket, Maria Elizabeth

Aarhus, Aarhus Folkfestival,

1. oktober 2018

Karise, Visekælderen kl. 19.30 Halfdanskerne

Aarhus, Aarhus Folkfestival

Calum Stewart Trio Pressefoto

2. oktober 2018

København, Lyngby Stadsbibliotek kl. 19.00 Calum Stewart Trio

Aarhus, Aarhus Folkfestival

Shania Twain Pressefoto

3. oktober 2018

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 Signe Svendsen

Hørve, Hørve Kirke kl. 20.00  Calum Stewart Trio

Ishøj, Ishøj Kulturcafe kl. 20.00 Halfdanskerne

Aarhus, Aarhus Folkfestival, Tradish

Aarhus; Elværket Aabyhøj kl. 20.00 Tradish

4. oktober 2018

Fakseladeplads, Huset, Perry Stenbäck & Dekadansorkestern

Frederiksberg, Bakkehuset Maria Elisabeth

Thisted, Thy Folkemusik kl. 20.00 Tradish

Aarhus, Aarhus Folkfestival, ULC – Urbrandt, Lydom, Cahill

5. oktober 2018

Hillerød, Klaverfabrikken kl. 19.30 Calum Stewart Trio

Aarhus, Aarhus Folkfestival, Rod, Inver 0g Kolonien

6. oktober 2018

Bogense, Nordfyns Højskole kl. 19.00 Calum Stewart Trio

Roskilde Gimle. Trio Mio

Vissenbjerg, Sulelængen kl. 12.00  Calum Stewart Trio

Aarhus, Aarhus Folkfestival, Søren Korshøj, Mike McGoldrick & Dezi Donnelly

7. oktober 2018

Frederikssund, Islebjerg Kirke kl. 14.00 Calum Stewart Trio

Aarhus, Aarhus Folkfestival

10. oktober 2018

Svendborg, Vor Frue kirke kl. 19.00 Calum Stewart Trio

11. oktober 2018

Søndersø, Nordfyns Gymnasium kl. 19.00 Calum Stewart Trio

Laura Mo.

12. oktober 2018

Assens, Thorøhuse Forsamlingshus kl. 20.00 Calum Stewart Trio

Ballerup, Baltoppen kl.20.00 Northern Assembly

Næstved, Grønnegades Kaserne, Laura Mo

Odense, Kulturmaskinen kl. 19.30 Hedeselskabet

Randers, Turbinen,Almost Irish

13. oktober 2018

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Jansberg Band

København, Amager Bio Laura Mo

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Calum Stewart Trio

14. oktober 2018

Aalborg, Huset kl. 19.30 Calum Stewart Trio

København, Royal Arena kl. 19.30 Shania Twain

18. oktober 2018

Aalborg, Skråen Laura Mo

19. oktober 2018

København, Karens Minde Kulturhus, Special Consensus

Vemb, Nørre Vosborg kl. 20.00 Halfdanskerne

20. oktober 2018

Vallekilde, Vallekilde Hørve Kultur og Idrætscenter kl. 20.00 Lena Anderssen m. band

24. oktober 2018

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Faustus

25. oktober 2018

Spjald, Muldbjerg Mølle kl. 19.30 Dissing & Las

Anne Linnet

26. oktober 2018

Børkop, Kunstskabet, MC Hansen & Jacob Chano

Frederikshavn, Maskinhallen, Laura Mo

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Anne Linnet

Idom-Raasted, Kultur-Konference & Sportscenter kl.19.30 Faustus

27. oktober 2018

Haslev, Biblioteket kl. 20.00 Faustus

Skanderborg, Walthers, Laura Mo

29. oktober 2018

SPIL DANSK UGEN

Lemvig, Lemvig Bibliotek kl. 19.00 Halfdanskerne

30. oktober 2018

SPIL DANSK UGEN

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Paddy Doyles 50 års jubilæumskoncert

Struer, Struer Binliotek kl. 19.00 Halfdanskerne

31. oktober 2018

SPIL DANSK UGEN

Brønderslev, Brønderslev Bibliotek kl. 19.00 Halfdanskerne

1. november 2018

SPIL DANSK UGEN

Randers, Turbinen,MC Hansen & Jacob Chano

2. november 2018

SPIL DANSK UGEN

Nødebo, Nødebo Kro kl. 21.00 Halfdanskerne

Struer, Folkets Hus, Laura Mo

Kajsa Vala

3. november 2018

SPIL DANSK UGEN

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Thorbjørn Risager & The Black Tornados

Fur, Fur Forsamlingshus kl. 20.00 Tradish

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Kajsa Vala

København, Irsk Festival, Cara Dillon

Køge, Teaterbygningen, Laura Mo

Stege, Købstadsjubilæum, kl. 18.30 J. Tex and the Volunteers

4. november 2018

SPIL DANSK UGEN

Kolding, KUC kl. 15.00 Halfdanskerne

7. november 2018

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Ben & Anita

8. november 2018

Ballerup, Baltoppen kl.20.00 Søren Krogh og Janus Bechmann

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 The Savage Rose

Roskilde Gimle. M.C. Hansen

Jullie Hjetland

9. november 2018

Aars, ALFA kl. 20.00 Tradish

Kalundborg, Visens Venner, Halfdanskerne

Sønderborg, Sønderborghus, Laura Mo

Aarhus, Atlas kl. 21.00 Basco m. Jullie Hjetland

10. november 2018

Assens, Tobaksgården, Laura Mo

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Basco m. Jullie Hjetland

Løkken, Munkens Musikgalleri kl. 20.00 Halfdanskerne

Middelfart, Vestre Skole, Poul Krebs

Skælskør, Kosmorama kl. 20.00 Tradish

11. november 2018

Kokkedal, Medborgerhuset Egedal kl. 15.00 Halfdanskerne

15. november 2018

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Sebastian Band

16. november 2018

Odense, Bakkegården, Højby kl. 19.30 Tradish

Rønne, Musikhuzet, Laura Mo

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Laura Cortese

Laura Mo

17. november 2018

Munkebo, Kultur-Oasen kl. 14.00 Tradish

Slagelse, Badeanstalten, Laura Mo

18. november 2018

Allerød, Centerhallen Allerød kl. 19.00 Halfdanskerne

20. november 2018

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Talisk

21. november 2018Log ud

Randers, Turbinen, Talisk

22. november 2018

Middelfart, Kulturøen, Talisk

23. november 2018

Børkop, Kunstskabet, Mikael K

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Esben Kronborg

Haslev, Biblioteket kl. 20.00 3 Fiddlers 3 Traditions

Idom-Raasted, Kultur-Konference & Sportscenter kl.19.30 Tobacco

Ishøj, Kultur Café kl. 20.00 Tradish

24. november 2018

Fårevejle St., Cafe Ayse kl. 20.00 Almost Irish

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Talisk

27. november 2018

Hjarnø, Hjarnø Forsamlingshus kl. 19.00 Kristian Bugge, Ruthie Dornfeld & Jamie Fox

29. november 2018

Horsens, Horsens Ny Teater, Kajsa Vala

Roskilde Gimle.Talisk

30. november 2018

Skørping, Kulturstationen kl. 20.00 Tradish

1. december 2018

Vallekilde, Vallekilde Korskirke kl. 16.00 Marie Carmen Koppel

5. december 2018

Aarhus, Sankt Lukas Kirken kl. 19.30 Rasmus Lyberth

Fru Skagerrak

8. december 2018

Sabro, Wintercoat kl. 20.00 Fru Skagerrak

11. december 2018

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Islanders m. Emma O’Sullivan

14. december 2018

Asnæs, Aksen kl. 20.00 Zenobia m. Andreas Tophøj og Torben Sminge

2019

2. januar 2019

Børkop, Kunstskabet, Carsten Knudsen

Brian O’Driscoll med sit band Heartlands

19, januar 2019

Hørup, Høruphallerne, Heartlands

29. januar 2019

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Dallahan

7. februar 2019

Strib, Strib Vinter Festival

8. februar 2019

Strib, Strib Vinter Festival

9. februar 2019

Strib, Strib Vinter Festival,

10. februar 2019

Strib, Strib Vinter Festival

12. februar 2019

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Kieran Goss

28. februar 2019

Herning, Fermaten, Jacob Dinesen

1. marts 2019

Sønderborg, Alsion Jacob Dinesen

Jacob Dinesen

2. marts 2019

Aalborg, Skråen Jacob Dinesen

7. marts 2019

Odense, Magasinet, Jacob Dinesen

8. marts 2019

Kolding, Godset Jacob Dinesen

12. marts 2019

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Katrine Polwart

14. marts 2019

Frederikshavn, Det Musiske Hus Jacob Dinesen

15. marts 2019

Horsens, Horsens Ny Teater Jacob Dinesen

16. marts 2019

Børkop, Kunstskabet, The Islanders

Skive, Skive Teater Jacob Dinesen

21. marts 2019

København, Amager Bio Jacob Dinesen

22. marts 2019

Nykøbing Falster, N.F. Teater Jacob Dinesen

Greve, Portalen Jacob Dinesen

28. marts 2019

Slagelse, Slagelse Musikhus Jacob Dinesen

29. marts 2019

Grenå, Pavillonen kl. 20.00 Michael Falch

Næstved, Grønnegades Kaserne Jacob Dinesen

Ross Couper & Tom Oakes: Pressefoto

2. april 2019

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Ross Couper & Tom Oakes

4. april 2019

Fredericia, Eksercerhuset Jacob Dinesen

5. april 2019

Aarhus, Musikhuset Jacob Dinesen

6. april 2019

Esbjerg, Tobakken kl. 20.00 Jacob Dinesen

7. maj 2019

Ballerup, Baltoppen kl.19.30 Boys of Bluehill

4. juli 2019

Skagen, Skagen Festival

5. juli 2019

Skagen, Skagen Festival

6. juli 2019

Skagen, Skagen Festival

7. juli 2019

Skagen, Skagen Festival

8. august 2019

Præstø, Musik over Præstø Fjord

9. august 2019

Præstø, Musik over Præstø Fjord

10. august 2019

Præstø, Musik over Præstø Fjord

11. august 2019

Præstø, Musik over Præstø Fjord

2020

2. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

3. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

4. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

5. juli 2020

Skagen, Skagen Festival

 

Vi modtager meget gerne koncertnyheder, både fra spillesteder og fra musikere: rootszone@hotmail.dk

Fotos: Hvis ikke andet er angivet: Per Dyrholm

Vi tager forbehold for eventuelle fejl og ændringer.