Der burde måske følge en advarsel med denne nye albumudgivelse. Musikken her er nemlig meget dansevenlig. Hvis du kan udtrykke din glæde på den måde, er det jo fint, men vi ældre mennesker skal jo også lige passe på helbredet. og helst undgå at komme til skade. Jeg slap helskindet fra en lokal afart af den særlige amerikanske stepdans clogging, da jeg første gang lyttede til Of Tales and Lies.
Det vilde åbningsnummer ”Hell & Scissors” blev heldigvis suppleret af ”Vals efter Niklas Larsson” – en mere afslappet vals, så jeg igen kunne slappe lidt af og blive mindet om, at jeg ikke er på oldtime-festival i Galax, Virginia, men befinder mig på de nordiske breddegrader.
Trioen Lukas Lindberg (banjo, fiddle, sang), Michael Nyberg (guitar, sang) og Adam Bülow (fiddle, sang) har lavet et helstøbt album, ”Of Tales and Lies”, der nemlig er et spændende møde mellem akustiske stilarter: Oldtime-musik med oprindelse i Appalacherne, USA blandet med nordiske lidt mere vemodige klange, hvor især nogle smukke polskaer skal fremhæves.
Jeg savner en bas, men med simple, men effektive virkemidler forstår trioen her at skabe dette særlige ’swing’, der som nævnt let forplanter sig fysisk til benene. Hvor NVSB’s første album bestod af traditionelle oldtime-numre, så har de her blandet deres egen hjemegn ind i musikken. Samtidig har de lavet en blanding af sange og instrumentalnumre, som de er sluppet rigtig godt fra.
Der er sange af traditionel oprindelse, og så har de skrevet hovedparten af sangene. På for eksempel ”King of Frogs” kan vi indtage et frøperspektiv. Det er nemlig en sang om en frø. I det hele taget er tekster og musik meget jordnær og umiddelbar. I nummeret ”Nytänding” kommer vi lidt ned i tempo, og det giver plads til en resonatorguitar/dobro, og ”Wild and Reckless Hobo” er en veludført a cappella trestemmig sang.
Banjoen spillet med den specielle clawhammer-teknik (også kaldet frailing) er blevet et yndet supplement til de mange akustiske guitarer og mandoliner, der præger americana’en. Her kan man nyde både de mere blide ’plunks’ samt den mere metalliske aggressive, percussive lyd.
New Valley String Band her formået at smelte musik fra begge sider af Atlanten sammen og lavet et vellykket album, der varmt anbefales. https://www.facebook.com/newvalleystringband